Ne upajte samo na moč volje.
Če ste postavili to vprašanje, potem je res oster. Morda uporabljate ne močne pijače, ampak vsak dan. Morda ste pavze, toda stopnje postajajo višje.
Ne glede na to, da je odločitev za vezanje z alkoholom pravi korak. Ampak prvi. Naslednje je lahko težje.
Zakaj je nehanje pitja težka naloga
Priljubljeni izgovor, s katerim si ljudje dovolijo, da ne opustijo kozarca ali steklenice, zveni tako: "Lahko neham kadar koli, takoj ko hočem!" Toda to je samoumevna. Težava je v tem, da pogosto alkoholizma zaradi moči volje ne moremo premagati.
Z vidika zdravnikov je pijanljivost nekaj podobnega zapleteni motnji prehranjevanja, katere vzroke pogosto ležijo v genetski nagnjenosti. Torej je bilo ugotovljeno, da sta alkoholizem in bulimija povezana z istimi geni. In to pomeni, da se obe situaciji ne nanašata ne le na vedenjske, ampak tudi na psihofiziološke motnje.
Pravzaprav je alkoholizem v možganih neuspeh. Nevarno, ker je alkohol vgrajen v kemične vezi znotraj sive snovi. Kot rezultat, so možgani posajeni na običajne odmerke alkohola, iz katerih ga ni tako enostavno odstraniti.
Kako prenehati s pitjem
Glede na zapletenost situacije je priporočljivo uporabiti več načinov. Izberite in združite, odvisno od osebnih potreb.

1. se pogovorite z zdravnikom
Začnete lahko s terapevtom (če bo potrebno, vam bo svetoval naslednjemu specialistu - narkologu). Zdravnik bo ugotovil, kako resna je vaša težava.
Praviloma je za diagnosticiranje težav z alkoholom dovolj, da dobimo pritrdilne odgovore na tri vprašanja:
- Ali redno čutite, da morate piti?
- Ne morete nadzorovati, koliko pijete, in "dobesedno 50 gramov!" Enostavno razviti v kozarec za kozarec?
- Ali vas motijo in/ali se počutite slabo, če ne dobite alkohola, ko ga želite?
Poleg tega vam bo zdravnik pomagal določiti cilje. Lahko so drugačni. Morda samo želite piti manj. Ali pa se morda nestrpno zavežete z alkoholom. Glede na to in tudi vaše fizično stanje vam bo terapevt ponudil individualni načrt zdravljenja.
2. Premor
Morda ste srečni, ki se lahko resnično znebite hrepenenja po alkoholu in si preprosto rečete: "To je to, ne pijem od danes." Preverite.
Priporočljivo je, da začnete s pavzo 28 dni. Ali 90 ali 365. Če se v tem času uspete dotakniti alkohola, potem imate situacijo pod nadzorom.
Takšna pavza je dovolj za oblikovanje stabilne navade. In tudi če si spet občasno dovolite kozarec ali dva, bo to še vedno dober korak na poti do okrevanja. Samo ne pozabite ponoviti pavz.
Mobilne aplikacije vam lahko pomagajo. Sledijo, koliko časa ste zdržali brez slabe navade, spodbujajo te težave z zdravjem, ki se mu je uspelo izogniti, dajejo preproste domače recepte za olajšanje stanja in so razdeljeni z motivacijskimi citati velikega.

3. Bodite pripravljeni na sindrom odpovedi
Pomen takšnih odmorov je dati telesnemu času, da počasi obnavlja brezalkoholno metabolizem.
Če govorimo o resnih primerih, so lahko odmori boleči. Tako imenovani sindrom odpovedi pogosto vključuje:
- Tremor (tresenje) v okončinah.
- Halucinacije.
- Konvulzije in glavoboli.
Če gre za vas, bi bila najboljša možnost, da si oddahnete v specializirani bolnišnici. Ali vsaj prosite zdravnika, naj vam predpiše zdravila in postopke, ki bi lahko zmanjšali neprijetne občutke.
4. Uporabite psihološke tehnike
V težkih primerih bo morda potrebna psihoterapija. Psihoterapevt bo pomagal jasno videti cilj, ki ste ga zastavili, uresničili prednosti zavrnitve alkohola in se spopadli z morebitno tesnobo, razdražljivostjo in depresijo.
Ker pijanljivost vpliva tudi na ljubljene, lahko greste na sprejem psihoterapevta skupaj z osebo, ki je pomembna za vas. To bo pomagalo vzpostaviti odnos in vam dalo tudi občutek, da niste sami.
Ne smete porabiti denarja za tako imenovano kodiranje.
Metode, ki temeljijo na predlogu, nimajo najmanjše znanstvene utemeljitve. In v nekaterih primerih lahko celo povečajo hrepenenje po alkoholu. V zvezi s tem je bilo v letu 2015 kodiranje kot metoda zdravljenja odvisnosti od alkohola v moskovskih narkoloških klinikah.

5. Pridružite se skupinski terapiji
"Klub anonimnih alkoholikov" se samo sliši smešno. Pravzaprav so takšna srečanja izredno pomembna za tiste, ki se spopadajo z odvisnostjo z alkoholom. Tam lahko najdete primere razumevanja, podpore in uspešnih življenj.
Samo vnesite besedno zvezo "Anonimni alkoholiki" in ime vaše poravnave v iskalni vrstici in izvedeli boste kraj in čas srečanja najbližje skupine.
No, ali poiščite primerno skupino v odprtem imeniku anonimnih alkoholikov.
6. Bodite pripravljeni na jemanje posebnih zdravil
Ni zdravil, ki bi lahko zdravili alkoholne motnje. Obstajajo pa droge, ki lahko alkohol postane manj prijeten.
Na primer, disulfiti. Povzroča izjemno grozne občutke - slabost, bruhanje, splošno slabo počutje - vsakič, ko kozarec prevrnite. Ali kalcijevi akuproni: pod določenimi pogoji znatno zmanjša hrepenenje po pitju. Ali Naltrexon: blokira proizvodnjo endorfinov pri pitju alkohola.
Takšna sredstva se proizvajajo tako v obliki tablet kot v obliki injekcij.
Vendar je treba upoštevati, da bodo droge učinkovite le pri spreminjanju življenjskega sloga. Poleg tega imajo pogosto resne stranske učinke. Zato jih lahko predpiše le zdravnik.
7. bodite potrpežljivi in vztrajni
Če želite prenehati s pitjem ali vsaj poskrbeti, da imate pod nadzorom veliko alkohola. Bodite pripravljeni na to. In ne odvrnete se, če se v nekem trenutku zlomite. Napake so le faze procesa, da se znebite škodljive navade.
Po mnenju strokovnjakov je pet let po začetku boja le ena od sedmih od sedmih težav z alkoholom. Torej, zdravljenje deluje. Samo daj mu čas.